הדרכת הורים

מודל הייעוץ שלי מתחלק למספר שלבים:

1. פגישה עם ההורים בלבד אצלי בקליניקה (שעה וחצי) כדי ללמוד את הרקע של המשפחה.
2. צפייה במהלך החיים הרגילים של המשפחה לא התערבות כלל, במשך 2-3 שעות (לא חובה).
3. מספר פגישות הדרכה בקליניקה ללא הילדים (פגישות של שעה וחצי), על מנת ללמוד כלים חדשים ולקבל הכוונה ספציפית בהתאם לצורך של המשפחה. אפשר, אם יש צורך, לקיים פגישות משותפת עם אחד או יותר מהילדים + ההורים או כל המשפחה יחד. לאורך כל התהליך אני מקפידה לתת גיבוי ותמיכה להורים בזמן שהם מיישמים את השינוי הנדרש.

יתרונותיו של המודל

בעבר, הדרך היחידה לקבל הדרכת הורים היתה או בקורסי הורים רבי משתתפים או אצל פסיכולו/ית. אני מצאתי שהשילוב של צפייה עם ייעוץ פרטני מהווה את האמצעי היעיל והמדוייק ביותר לעזור למשפחה.

מדוע שלב הצפייה יכול לעזור? קחו לדוגמא: זוג הורים הגיע אלי עם תלונה על התנהגותה של ילדתם בת השלוש. ההורים דיווחו על ילדה תלותית, עצבנית, פחדנית וביישנית. לשאלתי ממה לדעתם נובעת התהגותם של ביתם הם ענו שאין להם מושג. לאחר צפייה של מספר שעות בבית המשפחה שמתי לב שהאמא, למרות ששיחקה עם הילדה, ולמרות שלא צעקה או התעצבנה היתה חסרת סבלנות, חסרת שקט ולחוצה. האם “הודתה בעובדות” והבינה שחוסר הסבלנות שלה משפיע ישירות על ילדתה, על תחושת הבטחון שלה, על הדימוי העצמי שלה וכד’. מודעותם של ההורים לקשר בין ה”אנרגיה” הבסיסית של כל אחד מהם, האווירה בבית והתנהגות הילדה איפשרה להם להתחיל לעבוד על מקור הבעיה וליצור את השינוי המתבקש.

אם לא הייתי רואה במו עיני את האם בפעולה, ביום שגרתי בבית, ספק אם הייתי עולה על הבעיה תוך מספר שעות, אם בכלל. הייתי אולי מלמדת את ההורים הרבה כלים חשובים, אבל לא בהכרח הייתי ממקדת את ההכוונה בגורם המרכזי לבעיה.


10 תגובות

 1. ליעד ארם

  מיכל שלום רב,

  שמי ליעד ארם, אני בן 16 וחצי ואני מרגיש שאני חי בגיהנום בבית הזה
  כל היום יש ריבים, בין אם זה אני ואמא שלי ואבין אם זה אבא שלי ואמא שלי
  ובין אם זה בין האחים שלי.

  באמת שאני מחפש תירוצים לצאת מהבית בלי סוף.

  רציתי לשאול, במידה ונזמין אותך לעזור לנו, האם זה עולה כסף ואם כן אז כמה?

  תודה רבה

  בברכה

  ליעד ארם

  • michaleyal

   שלום ליעד,
   אכן לא קל ולא נעים לחיות בבית בו כל הזמן רבים. כל הכבוד לך שאתה טורח לחפש עזרה על מנת לשפר את האוירה והיחסים בבית. לשאלתך, בדרך כלל הדרכה הורית או משפחתית עולה כסף אבל לפעמים אפשר למצוא פתרונות שלא עולים או שעולים מעט. השאלה היותר חשובה כרגע היא האם ההורים שלך רוצים ומסכימים לקבל הדרכה? אם תגיד לי איפה אתם גרים אוכל להפנות אותך לאדם המתאים באזור מגוריכם ואולי אפילו למצוא עבורכם הדרכה במסגרת התמחות (ללא תשלום). אך כאמור, ההורים צריכים להסכים לכך.
   מיכל

כתוב תגובה