התמודדות הילדים עם הורות אחרת

השינויים החברתיים הרבים בחברה המערבית של ימינו, הובילו לאווירה פתוחה וליברלית יותר בכל מה שקשור לחיים האישיים של אנשים. שינויים אלו השפיעו, בין היתר, על היווצרותן של משפחות חדשות מסוגים שונים, שהופכות ליותר ויותר נפוצות ולגיטימיות. הורות אחרת יכולה להיות כל סוג של משפחה אלטרנטיבית שאינה דבקה במבנה המסורתי של גבר ואישה נשואים שמביאים ילדים לעולם.

משפחות חד מיניות, משפחות חד הוריות ומשפחות שנוצרו בעקבות תהליך של הורות משותפת כבר אינן דבר נדיר וניתן לראות היום יותר ויותר אנשים שמגשימים את חלום ההורות בדרכים חלופיות שמתאימות להם.

אחד האתגרים הגדולים בהקמת משפחה אלטרנטיבית הוא הצורך להסביר לילדים את מצבם השונה על מנת להקל עליהם את ההתמודדות האישית והחברתית. למרות ההתקדמות והליברליות החברתית היחסית, משפחות אלטרניטיביות הן עדיין, מעצם הגדרתן, מיעוט וחשוב לצייד את הילדים בהן בכלים להתמודדות עם היותם שונים מחבריהם.

הורות משותפת היא אחת מצורות המשפחה החדשות שהולכת וצוברת תאוצה בשנים האחרונות. הכוונה בהורות משותפת היא לגבר ואישה שאינם חיים בזוגיות שמחליטים להביא יחדיו ילד לעולם. מי שבוחר במסלול של הורות משותפת הם בדרך כלל רווקים ורווקות שלא מצאו זוגיות ומעוניינים כבר בילדים או הומואים ולסביות שמעוניינים בשותפות בהורות עם בן המין השני.

ילד שגדל בתוך מסגרת של הורות משותפת הרבה פעמים חווה אורח חיים דומה לזה של ילד עם הורים גרושים מבחינת הסדרי הראיה, תשלום המזונות של האב ועוד, אך עדיין לא מדובר במקרים זהים וחשוב לדעת להבדיל ולספק לילד את הכלים הנכונים.

איך מספרים לילד על הורות משותפת

קודם כל חשוב להמתין כמובן לגיל בו הסברים על מבנה המשפחה הם רלוונטיים ומתאימים ליכולתו של הילד להבין. גם אז, חשוב כמובן להתאים את רמת הפירוט וההסבר לגילו הספציפי של הילד. ניתן לתכנן עריכת שיחה יזומה עם הילד בנושא, אך צריך להיות מוכנים גם לשאלות בלתי צפויות שיגיעו מכיוונו.

כמה דגשים לגבי אופן ההסבר על הורות משותפת:

* חשוב לשמור על כנות- גם אם ההסבר המלא לא מתאים לגילו של הילד, חשוב שהפרטים שמחליטים למסור לו יהיו אמיתיים וכנים, חשוב לשדר לילד אווירה של פתיחות על מנת לרכוש את אמונו ולאפשר לו לחלוק ולדבר על רגשותיו.

* חשוב לשמור על אחידות- לפני שיחה או הסבר על הורות משותפת, חשוב מאוד ששני השותפים להורות יתאמו ביניהם עמדות וגירסאות כדי לייצר עבור הילד אמת אחת אחידה ויציבה ולא לבלבל אותו עם פרטים שונים ונקודות מבט שונות.

* חשוב לשמור על הכבוד- כאשר מסבירים לילד על הורות משותפת, חשוב לעשות זאת תוך שמירה על כבוד לצורות משפחה אחרות ולא לשדר לו שזו הדרך הטובה ביותר. לשוב שהילד ידע לקבל את מי ששונה ממנו, בעיקר בעקבות הציפיה שיקבלו אותו ושיבין את המסגרת החברתית בה הוא חי. את הכבוד למשפחות אחרות הוא חייב ללמוד מהוריו.


כתוב תגובה